Chia Tohumunun Faydaları Nelerdir?

Chia tohumu, Meksika ve Guatemala’da yetiştirilmektedir. Latince ismi Salvia Hispanica olan bu tohumun zayıflama etkisi olduğu bilinmektedir. Bunun yanında sindirimi desteklemekte ve kemikleri güçlendirmektedir.

Chia Tohumu içerisinde birçok vitamin ve mineral barındırması açısından da oldukça faydalıdır. Aynı zamanda bir çeşit çöl bitkisidir.

Faydaları Nelerdir?

*İçerisinde A, B, D, ve E vitaminlerini barındırmaktadır Bu yüzden tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

*Chia tohumu, lif içeriği yüksek bir besindir. Kan şekerini dengeler.

*Lif oranının yüksek olması sebebiye bağırsak sağlığını da destekler. Bağırsaktaki probiyotik bakterilerin çoğalmasına yardımcı olmaktadır.

*Kollestrolü dengelemekte, kan basıncını düzenlemektedir.

*Kan şekerini dengelemesi açısından diyabet hastaları tarafından tercih edilmelidir.

*Zayıflamaya yardımcı olmaktadır. Çünkü karın bölgesindeki yağ dokusunun oluşumunun önüne geçer.

*Meme ve rahim ağzı kanserlerinin önüne geçer. Bu açıdan bayanlar tarafından kullanılması tavsiye edilmektedir.

*Zengin protein kaynağıdır.

*Omega 3 içermesi açısından beyni koruduğu bilinmektedir.

Chia Tohumu Zayıflatıyor!

İçerisinde bol miktarda protein barındırması sebebiyle günlük protein ihtiyacının tamamını karşılamaktadır. Omega 3 içeriği ile balık ve et tüketmeyenler tarafından tercih edilmektedir. Tok tutucu özelliği sebebiyle acıkmayı önler. Bu sebeble de chia tohumunu düzenli olarak tüketen kişilerin zayıflamaları hızlanmaktadır.

Yaşlanmayı Önlüyor!

Vücutta sarkmalar ve ciltte kırışıklıkların oluşması yaşlanma belirtileri arasındadır. Chia tohumu içeriğindeki yüksek antioksidanlar sebebiyle cildi onarmakta, dış etkenlerden gelebilecek zararlara karşı korumaktadır. Tüm bu etkileri ile cildin erken yaşlanmasının önüne geçmektedir.

Chia Tohumu Nasıl Tüketilmelidir?

Chia tohumu, günlük olarak 1-2 yemek kaşığı kadar tüketilebilir. Yoğurt, süt, mısır gevreği gibi besinler ile karıştırılarak tüketilebilir. Bunun yanında kahvaltının hemen ardından bir bardak suyun içerisine 1 yemek kaşığı atılarak yarım saat bekletilmesi ardından içilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir