Neyerde Ne Gökte | Neresi Gezilir?

Kars havaalanı sayesinde rahatlıkla ulaşım sağlanabilen bir ilimizdir. Şehir merkezi ile havaalanı arası 6 kilometredir. Pek gezi için tercih edilmeyen şehir aslında içerisinde türlü güzellikleri barındırmaktadır.

Bu gezi rehberi niteliğinde ki yazımız aracılığı ile Kars’a karşı olan bakış açınız mutlaka değişecektir. Çeşitli turların düzenlendiği ve konaklama seçeneklerinin bolluğu ile hiç sorunsuz, çok rahat gidilebilecek yerlerden birisidir. İnsanlarının misafirperverliği ile sıcacık karşılanacak ve önyargılarınızdan kurtulacaksınız. Neresi gezilir diye bakacak olursak işte sizler için Kars’a sıcak bir bakış

12 Havariler Kilisesi

Şimdi Kümbet Camisi olan kilise Doğu’nun Ayasofya’sı olarak biliniyor. Kars’ta gezilecek yerler denildiğinde ilk akla gelen mekanlardan birisidir. Bagratlı Hanedanı tarafından yaklaşık 1075 yıl önce yaptırılmıştır. Ruslar’ın işgali altında kaldığı 40 yıl boyunca Rus Ortodoks Kilisesi olarak kullanılmıştır.

Bazı özellikleri açısından anıtmezarlara benzetildiği için Kümbet Camisi adını almıştır. Kısa bir dönem müze olarak da kullanılmış ardından tekrar cami olmuştur. Çok güzel bir tarihi yapı olan caminin hikayesini bir de oradaki insanlardan dinlemek kesinlikle daha etkili olacaktır.

Kars Kalesi

Ülkemizde çok fazla kale olduğu kaçınılmaz bir gerçektir. O güzel tarihi eserlerden birisi de Kars’ta bulunmaktadır. Tarihi oldukça eski olan kale yıkılmış ve tekrar inşa edilmiştir. Büyük bir alanı kaplayan kale görenleri cezbediyor, adete büyülüyor.

Comments are closed.