Saç Çıkarma Yöntemleri Nelerdir?

Saç dökülmesi, stres ve genetik faktörlerden kansızlık ve ilaç tedavilerine kadar birçok nedenden kaynaklanabilmektedir. Saç çıkarmak içinse, bir çok yöntem uygulanabilmektedir. Saç çıkarma yöntemleri deyince herkesin aklına ilk olarak saç ektirme gelse de, ondan önce çeşitli bitkisel yöntemlerle saç çıkarma kürleri hazırlanabilir.

Saç Çıkarma Yöntemleri

1) Soğan: Saç dökülmesine ne iyi gelir diye araştıranların karşısına ilk olarak soğan çıkmaktadır. Soğanın, saç dökülmesini önleyici ve saç çıkarmadaki olumlu etkileri, tıbben de kanıtlanmıştır. Saç çıkarmak için soğan, genelde rendelenerek suyu çıkarılır, sade olarak ya da balla karıştırılarak saça sürülerek uygulanır.

2) Saç Dökülmesine Karşı Sarımsak: Saç dökülmesi için sarımsak, soğan kadar etkilidir. Üstelik, ikisinin de antibiyotik etkisi, saç sağlığı için ayrı bir faydadır.

3) Isırgan otu: Isırgan otunun, saç sağlığı için çeşitli faydaları vardır. Bunlardan birisi de, saçların dökülmesini önlemesidir. Isırgan otu kaynatılarak suyu saçlara sürülürse, belirli bir zaman sonra, saçların canlılaştığı ve gürleştiği görülecektir.

4) Saçları sık yıkamamak: Saç çıkarma yöntemleri arasında, saçları sık yıkamamak da vardır. Sık yıkanan saçlar, kısa sürede yıpranır, kırılır ve dökülür.

5) Doğal bakım ürünlerini tercih etmek: Saç bakımı için, kozmetik ürünler yerine, doğal içerikli kürlerin tercih edilmesi, saç sağlığının korunmasını sağlar.

6) Vitamin almak: Vitamin eksikliği, saç dökülmesinin sık karşılaşılan sebeplerinden birisidir. Vücut, fonksiyonlarını yerine getirebilmek için yeterli vitaminleri alamadığında, saçların vitaminini keser. Bu da, saçların yıpranarak kısa sürede dökülmesine sebep olur. 

Saç dökülmesini önlemek için, protein, kalsiyum, demir ve çinko gibi önemli vitaminlerden alınması gerekir.

Saç çıkarmak için uygulanacak yöntemlerin, belirli bir düzen içerisinde ihmal edilmeden uygulanması gerekir. Aksi takdirde, saç dökülmesi önlenemez ve tedavi için daha profesyonel müdahale gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir