Tüp Bebek Konusunda Yeni Testler ve Yöntemler

Bir Türk doktorun geliştirdiği test sayesinde tüp bebekle bile hamile kalamayan kadınların ve sürekli düşük yapan anne adaylarının yüksek başarı oranı ile hamile kalma şansı 3 katına çıkıyor. Liverpool Üniversitesi IVF bölümü Başhekimi Dr. Rafet Gazvani’nin yönettiği araştırma grubunun geliştirdiği çığır açan test ile kendiliğinden veya tüp bebek tedavisi uygulanarak hamile kalamayan kadınların yüzünü güldürecek sonuçlara ulaştılar.

Test Hakkında Genel Bilgi

Bağışıklık sisteminin en mühim hücresi olan Natural Killer (NK) diğer ismi ile doğal yok eden hücreler normal fonksiyonlarının bir işlevi olarak vücuda giren tüm tanımadığı hücrelere ve maddelere saldırarak onları yok eder.

Bu hücreler rahim içerisinde de bulunur. Normal hamilelik sürecinde tanınmayan hücrelerden gelişmiş olmasına rağmen, embriyo bu yok edici hücreler tarafından yok edilmez. Bu şekilde rahime kolaylıkla yerleşme fırsatı oluşur.

Bazı kadınların bağışıklık sistemi oldukça güçlü ve hassas olup rahim içinde bulunan NK hücresi aktivitesi de bu duruma bağlı olarak oldukça yüksektir. Bu gibi durumlarda rahime yerleşmek için çaba sarfeden embriyo yabancı bir hücre olarak göründüğü icin yok edici NK hücreleri tarafından yok edilirler.

Böyle bir durumda normal bir embriyonun rahime yerleşme ve hayatta kalma ihtimali olmaz. Bazı olağandışı durumlarda oldukça güçlü bir embriyo belki yerleşme şansı bulabilir veya bir süre hayatta kalabilmek için savaşır, fakat gebelik erken düşükle sonlanabilir detaylı bilgi için Tokat Kadın Doğum Uzmanı Fazlı Demirtürk

Anne Adayları Ve Çığır Açan Yöntem 

Şu anda sadece yurtdışında uygulanan yöntem, en kısa zamanda ülkemizde de uygulanmaya başlayacaktır. Şu an Londra’da bulunan muayenehanesinde Türk hastaları kabul eden prof. bu testin yayılması ile birlikte yakın bir zamanda tüm dünya genelinde uygulanacağı konusunda oldukça iddalı. Şimdiden bir çok kadın çocuk sahibi oldu, bir çok ülkede tüp bebek ve diğer yöntemleri deneyerek her yola başvurduklarını belirterek, bu test sayesinde çocuk sahibi olduklarını söyleyen yüzlerce kadın var.

Comments are closed.