Zencefilin Faydaları

Son zamanlarda tıbbi bitkiler olarak adlandırdığımız bitkisel ilaçlara ilgi hayli artmıştır ve sağlık konusunda ayrı bir önem kazanmıştır. Böylece bitkisel ilaçlara artan ilgi ve talep sebebiyle ancak tıbbi bitkilerin kültür aşamasıyla karşılanacaktır. İşte her derde deva olan bu bitkilerden biriside zencefildir. Zencefil, tarih olarak çok önce devirlerden başlayıp yaşadığımız zaman dilimine kadar tedavi etmede kullanılagelmiştir. Zencefilin anavatanı Güneydoğu Asya’dır ve daha çok bu topraklarda bulunmaktadır. Hatta bu topraklarda zencefil turşu olarak kurulup yenmektedir. Hem yaş olarak hem de kuru olarak tüketilebilmektedir.

Zencefil İngilizce dilinde ‘Zingiber officinale’ şeklinde ifade edilir. Yıllık bir bitkidir ve yaklaşık boyu bir metreye kadar uzayabilen ince ve uzun yaprakları ile yer elmasına benzer. Sarı ve al renklerde çiçekleri olan ve kökü ilaç olarak kullanılan zencefil tam bir şifa kaynağıdır.

Zencefil içeriğinde demir, kalsiyum, fosfor, magnezyum, protein, nişasta, B ve C vitaminlerini barındırmaktadır. Yaş zencefilin yüzde sekseni sudur. Lakin kurumuş bir zencefilde su oranı yüzde ona düşmektedir. Baharat olarak kullanılabilecek olan zencefili piyasada bulmak çok kolaydır.

Çok eski çağlardan bu yana yeryüzünün çeşitli bölgelerinde romatizma, kabızlık, hazımsızlık, ülser, kusma, hipertansiyon, diyabet ve kanser gibi daha birçok hastalığı tedavi etmek amacıyla kullanılmaktadır. Ayrıca enfeksiyona bağlı hastalıkları tedavi etmede antimikrobiyal bir yapıya sahiptir. Aynı zamanda yaşlanma süresini kontrol altında tutmak gibi bir özelliği olduğu bilinmektedir. Ayrıca soğuk algınlığına da iyi geldiği bilinmektedir Yani kısacası zencefilin, iştah açma, gaz söktürme, sindirim sistemini düzenleme, solunum yollarını açma, toksinleri atma ve antiseptik gibi mucizevî etkilerinden söz edilmektedir. Bunun yanı sıra kan damarlarını açarak, kişide terleme ve sıcaklık dengesini sağladığı ve kalbi canlı, aktif tuttuğu da ifade edilmektedir..

Son zamanlarda yapılan bilimsel araştırmalar neticesinde zencefilin prostata ve kanser türlerinden kolon, meme, sindirim sistemi ve pankreas gibi hastalıklara pozitif anlamda yanıt verdiği söylenmektedir. Fakat Amerika’ da faaliyet gösterin Amerika kanser araştırma derneğinin ifadelerine göre, zencefil kanser tümörlerinin gelişmesini önleyici olarak tedavide kullanılmasının tavsiye edilmesine rağmen bu yönde daha net olarak bilimsel kanıtlar ortaya konulamamıştır. Sonuç olarak tam bir deva deposu olan zencefili sofralarınızdan eksik etmeyin. Sağlıklı bir yaşam başınızdan eksik olmasın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir