Zeytinin Faydaları

Dalları barışın bir simgesi olarak kabul edilen zeytin dünyanın birçok ülkesinde yetiştirildiği gibi ülkemizin de pek çok bölgesinde yetiştirilmektedir. Siyah ve yeşil zeytin olarak kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi zeytinin kalori değerleri de birbirinden farklıdır. 100 gr’lık bir yeşil zeytin 150 kalori iken, aynı grama sahip siyah zeytin 200 kalori içermektedir.

Zeytin kansere karşı koruyor.

Kırmızı kan hücrelerinin tahribata uğraması sonucu kansere yakalanma riski artmaktadır. Zeytinin içeriğinden bulunan yüksek oranda antioksidan ve anti inflamatuar maddeleri tüm hücreleri dışarıdan gelebilecek tahribatlara karşı korumaktadır. Hem DNA’nın yapısını hem de hücre zarlarını korumasıyla kanser türlerine savaş açan zeytin özellikle meme, kolon ve mide kanseri türlerine karşı oldukça faydalıdır.

Zeytin zayıflatıyor.

Yemeklerden önce ister yeşil ister siyah zeytin olsun 8-10 tane kadar zeytin yemek beyne tokluk sinyalleri gönderilerek hormonları uyarıcı bir etkiye sahiptir.

Yemek yeme isteğinizi %20 oranında azaltarak iştahınızı kapatacağınız zeytin sayesinde ideal kilonuza ulaşmak için emin adımlarla ilerleyebilirsiniz. İçeriğinde bulunan tekli doymamış yağ asitleri sindirim sistemini yavaşlatmaya yardımcı oluyor.

Bu sayede tokluk hissiyle gün boyu çok daha az yeme ihtiyacı hissedeceksiniz. Diyet listelerinde meyve ve sebzelere bir alternatif olarak zeytini de ekleyebilirsiniz.

Zeytin cildinizi ve saçlarınızı koruyor

Zeytinin içeriğinde bulunan oleik asit sayesinde cildinizi yumuşatarak cildinizin sağlıklı bir görünüme kavuşmasına yardımcı olabilirsiniz.

Zeytin tüketimini düzenli hale getirdiğinizde %20 oranında cildinizde kırışıklık oluşumunu azaltabileceğiniz gibi yaşlanma etkilerini de geciktirmiş olacaksınız. Zeytinin içeriğinde cildi besleyen E vitamini bulunmaktadır. Bu sayede erken yaşlanma başta olmak üzere cilt kanseri ve ultraviyole ışınlarının zararlı etkilerine karşı cildinizi içeride koruyabilirsiniz.

İster zeytin yiyerek isterseniz de zeytinyağını saçlarınıza sürerek saç sağlığınızı koruyabilirsiniz. Özellikle parlak ve dolgun saçlara sahip olmak isteyenlerin zeytinyağı mucizesinden saçları için mutlaka faydalanması gerekir. Zeytin tüketimini devamlı hale getirdiğinizde zamanla saçlarınızın da yumuşadığını, güçlendiğini ve parladığını fark edeceksiniz.

Zeytinin diğer faydaları

– Günlük kalsiyum ihtiyacının bir kısmını karşılayabilen zeytin osteoporozu(kemik erimesi) engellemeye yardımcı olmaktadır.
– İçeriğindeki yağ asitleriyle kolesterolü dengeleyen zeytin kalp krizi geçirme riskini de azaltarak kalp sağlığını korumaya yardımcı olur.

– Hafızayı kuvvetlendirmesiyle Alzheimer hastalığına karşı iyi gelmektedir.
– Özellikle siyah zeytin yüksek oranda demir içerdiğinden kansızlık(anemi ) sorunları için rahatlıkla tüketilebilir.
– Afrodizyak etkisiyle cinsel istediği ve doğurganlığı arttıran zeytin hem kadında hem erkekte üreme sistemini güçlendirmektedir.
– Gözleri ve gözlerdeki ağ tabakayı korumaya yardımcı olan zeytin içeriğindeki A vitamini sayesinde yaşa bağlı göz hastalıklarına karşı da göz sağlığını koruyabilmektedir.
– Vücut için gerekli olan amino asitleri salgılayan zeytin içerisinde E vitamini, kalsiyum, demir bakı gibi vitamin ve mineraller yüksek oranda bulunmaktadır. Oleonalik asit içeriği ile karaciğer hasarlarını önleyerek karaciğeri koruma altına almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir